Annonce:
9.9 C
Slagelse
søndag, oktober 2, 2022

Byrådet er sat: Her er de nye udvalg og formandsposter

Tip os døgnet rundt på:
Messenger (Besked)  Ring 42 74 42 74

 

Annonce:
Annonce:

I december følger konstitueringen for det kommende byråd.
Allerede på valgnatten, blev den første aftale indgået, nemlig at Knud Vincents (V), samt Jane Dahl (C), blev henholdsvis Borgmester og 1. Viceborgmester. Siden natten er det yderligere aftalt at Troels Brandt bliver 2. Viceborgmester – og nu er resten af aftalerne nu ved at falde på plads, i det der må siges at være en bred konstituering mellem partierne.

Økonomiudvalget
Knud Vincents (V) (Formand)
Jane Dahl (C) (Næstformand)
Troels Brandt (B)
Anne Bjergvang (A)
Lis Tribler (A)
Thomas Vesth (D)
Henrik Brodersen (O)
Stén Knuth (V)
Jørgen Grüner (F)

Erhvervs og beskæftigelsesudvalget
Jane Dahl (C) (Formand)
Stine Søgaard (V) (Næstformand)
Ali Yavuz (A)
Nicki Ottevig (V)
Josh Bjørkmann (D)
John Dyrby (A)

Kultur- og Fritidsudvalget
Troels Brandt (B) (Formand)
Nicki Ottevig (V) (Næstformand)
Anders Nielsen (A)
Britta Huntley (A)
Ebbe Ahlgren (V)
Troels Christensen (C)
Ida Lynge (V)

Socialudvalget
Sofie Janning (A) (Formand)
Helle Dalsgaard (F) (Næstformand)
Jørgen Andersen (F)
Christopher Trung (C)
Stén Knuth (V)

Klima- og Miljøudvalget
Jørgen Grüner (F) (Formand)
Nikolaj Bjørk (V) (Næstformand)
Poul Bek-Pedersen (B)
Anne Bjergvang (A)
Thomas Vesth (D)

Seniorudvalget
Pernille Ivalo (V) (Formand)
Britta Huntley (A) (Næstformand)
Helle Dalsgaard
Christopher Trung (C)
Jørgen Andersen (A)

Børn og Unge
Unnie Oldenburg (A) (Formand)
Philip Weirup (C) (Næstformand)
Jørgen Grüner (F)
Ida Lynge (V)
Thomas Clausen (Ø)
John Dyrby (A)

Plan og landdistrikter
Anders Kofoed (V) (Formand)
Poul Bek-Pedersen (V) (Næstformand)
Philip Weirup (C)
Henrik Brodersen (O)
Anne Bjergvang (A)
Anders Nielsen (A)
Nicki Ottevig (V)

Sundhedsudvalget
Nikolaj Bjørk (V) (Formand)
Troels Christensen (C) (Næstformand)
Christopher Trung (C)
Ali Yavuz (A)
Josh Bjørkman (D)

Derudover er bliver følgende besat
Udover udvalgene er en række poster også blevet fordelt mellem de nye byrådsmedlemmer.
De indbefatter:

SK Forsyning
Ole Drost (V) (Formand)
Lis Tribler (A) (Næstformand)
Pernille Ivalo (V)
Ali Yavuz (A)

Affald plus
Henrik Brodersen (O)
Nicki Ottevig (V)

Det særlige børne- unge udvalg
Ebbe Ahlgren (Formand)
Anders Nielsen (A)

Havnebestyrelsen
Ole Drost (V)
Stine Søgaard (V)
John Dyrby (A)

Annonce:
Annonce:

Seneste

Læs også