Annonce:
9.9 C
Slagelse
søndag, oktober 2, 2022

Disse lokale kandidater er valgt til Regionen

Tip os døgnet rundt på:
Messenger (Besked)  Ring 42 74 42 74

 

Annonce:
Annonce:

Den 16. november var der valg til Regionen. Det er ofte kommunalvalget som løber med en stor del af opmærksomheden, men vigtige emner som blandt andet, sundhed, infrastruktur og uddannelser, bliver debatteret i Regionshuset i Sorø.

Den gule stemmesedel er også altid den længste, her er nemlig opstillede kandidater fra hele Region Sjælland, kandidater som kæmper for en af de 41 pladser.

I Slagelse Kommune fandt 4 af vores lokale kandidater vej til Regionen, efter en fintælling som med enkelte stemmer skulle afgøre om vi også blev repræsenteret fra Korsør – og det gjorde vi.

I den første optælling stod Kenneth Nielsen fra Korsør nemlig til at have fået 1.196 stemmer og John Hansen fra Guldborgsund til at have fået 1.195 stemmer.

På baggrund af det valgte man at tælle stemmerne igen. Den nye fintælling ændrede dog også resultatet lidt, da Kenneth Nielsen blev justeret til 1.197 stemmer og John Hansen til 1.183. Med 14 stemmer kan Kenneth Nielsen fra Korsør dermed tilslutte sig listen.

Disse kandidater fra Slagelse og Korsør er valgt til Region Sjælland:

Socialdemokratiet
Anne Chr. Thilemann, Slagelse (2.815)
Kenneth Nielsen, Korsør (1.197)

Nye Borgerlige
Thomas Vesth (1.101)

Venstre
Anders Kofoed (3.149)

Den fulde liste til region Sjælland, kan du se her:

A – Socialdemokratiet (15 mandater)

Heino Knudsen (50.905)
Jorun Bech (4.177)
Susanne Lundvald (3.873)
Trine Birk Andersen (3.538)
Anne Chr. Thilemann (2.815)
Kirsten Rask (2.746)
Dennis A. Jørgensen (1.862)
Jan Hendeliowitz (1.795)
Camilla Aff Bredegaard (1.637)
Kathrine Monsrud Ekelund (1.421)
Felex Pedersen (1.392)
Helle Lethmar (1.383)
Stina Højgaard (1.286)
René Vejby Kierch (1.221)
Kenneth Nielsen (1.197)

B – Radikale Venstre (2 mandater)

Anne Møller Ronex (2.134)
Jeppe Fransson (1.165)

C – Det Konservative Folkeparti (5 mandater)

Christian Wedell-Neergaard (6.096)
Helge Adam Møller (6.024)
Tina-Mia Eriksen (2.275)
Lars Lindskov  (1.590)
Helle Laursen Petersen (1.377)

D – Nye Borgerlige (2 mandater)

Githa Nelander (2.290)
Thomas Vesth (1.101)

F – SF – Socialistisk Folkeparti (3 mandater)

Tina Boel (6.461)
Maja Roesen (1.237)
Jette Leth Buhl (1.226)

O – Dansk Folkeparti (2 mandater)

Jan Herskov (2.359)
Gitte Simoni (1.012)

V – Venstre, Danmarks Liberale Parti (10 mandater)

Jacob Jensen (18.931)
Kirsten Devantier (3.239)
Anders Koefoed (3.149)
Dorthe Adelsbech (2.904)
Camilla Hove Lund (2.461)
Flemming Damgaard (1.961)
Jens Ravn (1.818)
Lone Mortensen (1.726)
Ali Ünsal (1.537)
Jacob Panton (1.462)

Ø – Enhedslisten – De Rød-Grønne (2 mandater)

Bruno Jerup (1.095)
Carli Hækkerup  (573)

Annonce:
Annonce:

Seneste

Læs også